top

Skip to content, navigation.


  • Start
    Strona główna
  • O Bazie
    Kilka słów o nas
  • Oferta
    Oferujemy Wam
  • Warto zobaczyć
    Najciekawsze miejsca w okolicy
  • Szlaki
    Gdzie na szlak...
  • Wolontariat
    Popracuj na bazie...
  • Kontakt
    Odezwij się do nas!


Szlaki:



Nasze propozycje szlaków znajdujących się w okolicach Bazy. Na rozgrzanie mięśni i sprawdzenie jak młodzież znosi i jak zachowuje się podczas wypraw, proponujemy wycieczkę na Dwernik Kamień. Bardzo łatwa wycieczka z ciekawym widokiem.

Dwernik Kamień (1004m n.p.m.)

DWERNIK KAMIEŃ (1004 m n.p.m.) Jeden z najpiękniejszych szczytów bieszczadzkich. Jego wierzchołek tworzą trzy równoległe grzędy o urwistych stokach południowych, odległe od siebie o ok. 200 m. Według legendy na porośniętym dziś świerkowym młodnikiem siodle u podnóża najwyższej, środkowej grzędy w dawnych czasach zbójnicy trzymali zrabowane konie i bydło przed odprawieniem ich na sprzedaż na Węgry. Nazwa Dwernik Kamień jest sztuczna, zawdzięczamy ją austro-węgierskim kartografom. Ludność z Nasicznego zwała górę Holicą, natomiast mieszkańcy Ruskiego - Magurą, a sam skalisty wierzchołek - Kamieniem. W 1998 r. szczytowa część Dwernika Kamienia o powierzchni ok. 1 ha uznana została za pomnik przyrody nieożywionej. Przez szczyt przebiega ścieżka przyrodniczo-historyczna z Przysłupu Caryńskiego do Krywego. Na wschodnim stoku Nadleśnictwo Lutowiska wytyczyło ścieżkę przyrodniczą. Dojść tam można idąc spacerkiem z naszej Bazy, potem czerwonym szlakiem na szczyt Dwernik Kamień i na obiadek będziecie z powrotem. Wycieczka jak na pierwszy raz wystarczy.

Połonina Caryńska (1287m n.p.m.)

Połonina Caryńska (1287 m.n.p.m.) - ma około 4 km długości i cztery wierzchołki. Uważana jest za najpiękniejszą bieszczadzką połoninę. Wycieczka na jej grzbiet zaliczana jest do łatwiejszych w wysokich partiach Bieszczadów. Jak na każdy szczyt i na każdą połoninę można wejść tu wieloma drogami. Nasza propozycja jest taka: Berehy Górne - Połonina Caryńska - Ustrzyki Górne. W Ustrzykach znajdziecie miejsce, aby odsapnąć po wędrówce, zrobić małe zakupy, wysłać pocztówkę i coś przekąsić. Szczegółowy opis trasy znajdziecie na Klik!

Połonina Wetlińska (1255m n.p.m.)

Połonina Wetlińska (1255m n.p.m.) licząca 8 km długości Połonina Wetlińska, najbardziej rozległa w Bieszczadach, do 1945 r. wykorzystywana była jako pastwisko, przez co zachowało się tu mniej rzadkich gatunków roślin niż na siostrzanej Połoninie Caryńskiej. Jak na każdy szczyt i na każdą połoninę można tu wejść wieloma drogami. Nasza propozycja jest taka: Berehy Górne - Połonina Wetlińska - Wetlina lub Smerek. Obydwie trasy mają swój urok. Jeśli po wyprawie chcecie coś przekąsić i odsapnąć to zdecydowanie polecam Wetlinę. Czyli : z Berehów Górnych czerwonym szlakiem do Przełęczy M. Orłowicza (1,5h), a dalej szlakiem żółtym do Wetliny (1h). Szczegółowy opis trasy znajdziecie na Klik!

Mała i Wielka Rawka (1307m n.p.m.)

Wielka Rawka (1307m n.p.m.) jest najwyższym szczytem położonym w paśmie granicznym Bieszczad. Jest to doskonały punkt widokowy, z którego można podziwiać wspaniałe bieszczadzkie panoramy, dlatego warto zaplanować sobie wycieczkę w to urocze miejsce. Należy również dodać, że jest to jedyny szczyt Bieszczad Zachodnich, który nie znajduje się w paśmie Tarnicy, a jednocześnie przekracza 1300m n.p.m.

Tarnica (1346 m n.p.m.)

Tarnica (1346 m n.p.m.) to najwyższy szczyt polskich Bieszczad wznoszący się na krańcu pasma połonin, w grupie tzw. gniazda Tarnicy i Halicza. Należy do Korony Gór Polskich. Szczyt Tarnicy wznosi się ponad 500m nad dolinę Wołosatki. Od sąsiednich wierchów oddzielony jest głębokimi przełęczami, wyróżnia się osobliwą sylwetką. Wąski, ostry, nieco wydłużony grzbiet góry, z dwoma wyraźnymi wierzchołkami (1346 i 1339 m n.p.m.), wyścielają złomiska skał i zdobią bruzdy naturalnych zagłębień, a także resztki wojennych okopów. Z południowej strony opada w dół wysoka skalna ściana, a niżej rozciągają się szerokie pola kamiennego rumoszu. Na szczycie zlokalizowany jest punkt geodezyjny i żelazny krzyż ustawiony w 1987 r., upamiętniający pobyt Karola Wojtyły 5 lipca 1954. Tarnica stanowi najbardziej atrakcyjny punkt widokowy w polskich Bieszczadach. Oprócz wspaniałej panoramy najbliższych grzbietów polskiej części Bieszczad, w pogodne dni można dostrzec wschodnią partię wierchów i dalekie szczyty Gorganów. Jak na każdy szczyt i na każdą połoninę można wejść tu wieloma drogami. Nasza propozycja jest taka: Wołosate - Rozsypaniec - Halicz - Tarnica - Szeroki Wierch - Ustrzyki Górne. Szlak jest dość trudny i męczący. W początkowej fazie snuje się przez 6 kilometrów asfaltem. Ale za to potem widoki i klimat najwyższej góry Bieszczad rekompensują wysiłek. Po wejściu na szczyt cofamy się z powrotem do przełęczy przez Szeroki Wierch i stąd kierujemy się czerwonym szlakiem do Ustrzyk Górnych. W Ustrzykach znajdziecie miejsce, aby odsapnąć po wędrówce, zrobić małe zakupy, wysłać kartkę, i coś przekąsić. Szczegółowy opis trasy znajdziecie na Klik!

!!! KWATERKA 2022 !!!

Zapraszamy chętnych instruktorów i wędrowników do pomocy w przygotowaniu bazy do sezonu 2022. Tegoroczna kwaterka odbędzie się w terminie 26.06-04.07 2022. Czekamy na zgłoszenia.

18/01/2022
Termin otwarcia Bazy na sezon 2022 został ustalony na 1 maja. Zakończenie sezonu jest przewidywane na 30 września.

18/01/2022
Podczas turnusów istnieje możliwość zakupu plakietek i koszulek bazowych przy większych ilościach prosimy o kontakt.

FAQ

wirtualna wycieczka

© 2013 ZHP - Chorągiew Gdańska Wzór szablonu: David Kohout